Bandersnatch: Netflix, Black Mirror’ın yaratıcısını nasıl ikna etti?

Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Charlie Brooker, Black Mirror’ın interaktif bir bölümünü oluşturma fikrinin hayranı değildi. Ardından platformun sunduğu olanaklar sonunda yazar ve yapımcı Annabel Jones’u baştan çıkarır.

Charlie Brooker ve Annabel Jones ” ilk buluşmada kapıyı kapattı  ve Netflix’e interaktif bölüm üzerinde çalışmak için  teklifte bulundu”. Amerikan dergileri abonelik usulü çalışan video platformu üzerinde kendi türünde yeni ve özel bir bölüm yayınlanacağı ile ilgili haberlere yer vermişti.İnteraktif dizi ve film fikri  hızlıca tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı.

 

Bandersnatch , izleyicilerin takip etmek istedikleri farklı anlatı yöntemlerini seçmeleri için teşvik edilen bir tür etkileşimli özel bölümdür. Yaratıcıları, Brooker ve Jones’a göre, 5 farklı özel amaç içerse de farklı küçük nüanslar ve daha da fazlası var. Uzun metrajlı film ile oyun arasındaki sınırdaki içerik, Netflix abonelerinin tercihlerine bağlı olarak 60 ile 120 dakika arasında sürebiliyor.

NETFLİX DAHA FAZLA ETKİLEŞİMLİ İÇERİK İSTİYOR

Wired , etkileşimli bölüm fikrinin ilk kez, yıllarca izleyicilerin üzerinde etki yaratabilecek içerik oluşturmayı planladığı Netflix’ten geldiğini söylüyor. Başlangıçta, SVOD platformu  , Boots of Puss’ın Maceraları gibi çocukların gösterileriyle başladı . Ancak Netflix’te ürün müdürü Todd Yellin ve ürün inovasyon müdürü Carla Engelbrecht her zaman daha ileri gitmek istedi.

“ Brof ‘hayır’ diyerek kapıyı neredeyse çarptığımızı düşünüyorum ” dedi. Charlie Brooker , Hollywood Reporter dahil birkaç Amerikalı gazeteciye, Netflix’in Mayıs 2017’de ilk kez etkileşimli bir bölümden bahsettiğini söyledi. ”  Bu tür bir konseptin genellikle çok garip olduğunu ve bunun Black Mirror ile nasıl çalışacağını görmeyi istiyorum. ” Şeklinde söylemlerine devam etti.

Sonunda, Annabel Jones ile birkaç hafta sonra entrikalarla düşünürken, “sizin kahraman olduğunuz”  bir kahraman etrafında bir bölüm oluşturma fikri oluştu.  Olumlu bir yanıtla platforma geri dönen Brooker, ”  Kahretsin, şimdi yapmak zorundayız  ” dedi.

Böylece Bandersnatch doğdu: Bir yazılım aracılığıyla Charlie Brooker tarafından çizildi. Çoktan seçmeli bölüm İplikler daha sonra özel olarak Netflix tarafından geliştirilen araç ile entegre edildi. 

Hollywood Reporter, Brooker için, Bandersnatch adlı bölümün oluşturulması için  baya  zaman ve enerji harcadığını söyledi. Ancak sonuç blöf yapıyor: Annabel Jones ile birlikte, “ Kahramanı Sen olan bir Kitap ” türünü  seçime dayanarak gerçek bir meta evren oluşturmak için geri döndürmeyi başardılar  ve bu özgür irade kavramını sogulattılar. Bandersnatch Görsel-işitsel tarihin bir dönüm noktası olacak bölüm oldu.

Yazar: Teknoloji24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir