Drone Uygulaması Pilotları Bilgilendirecek

Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Drone uygulaması güvenli uçuşDrone Uygulaması, Pilotlara Yardımcı

İngiltere Ulusal Hava Trafik Kontrol Servisi tarafından drone sahiplerinin uygun yerlerde uçabilmesini gösterecek bir uygulama geliştirildi. Pilotları yönlendirici Drone uygulaması pilotlara bulundukları yerin haritasını vererek civarda uçak yolunun olup olmadığı gösteriyor. Harita aynı zamanda içerisinde etrafında uçulması sakıncalı olan okul, hastane gibi yerlere de gösteriyor.
 
Uygulama 3 Aralıkta Android ve iOS uygulama mağazalarından kullanıma sunulacak.

Gökyüzü çok kalabalık

Nats’ uçuş sözcüsü Phil Binks “sürüş olaylarının sayısı arttıkça pilotların kurallardan ve yasal yükümlülüklerden haberdar olmadığı açığa çıktı” diyor. Ticari uçakların uçuş yollarını izleyen UK Airprox Board  2016 yılında insansız hava araçlarının yolcu uçaklarına çok yakın uçtuğunu gösteren 50 olay yaşandığını belirtti. 2015 yılında bu sayı sadece 11’di.
 
Blinks, uçaklar havaalanları, hava meydanları ve uçuş yollarının yakınında insansız hava aracı uçurulmaması gerektiğini belirtti
 
Geliştirilen uygulama aynı zamanda diğer Drone kullanıcılarına uçuş için uygun olan yerlerin paylaşılmasını sağlayan bir alan da bulunduruyor. Böylelikle uçuş için uygun yerler kayıt altına alınabilecek ve kazalar önlenmiş olabilecek.
 
Uunutulmamalıdır ki uçuş esnasında araç göz menzilinden çıkartılmalı, binalardan ve insanlardan en az 50 metre uzak durulmalı, kalabalıkların üzerinde uçulmamalı, uçuş yollarına girilmemeli ve her ne kadar hobi için kullanılıyor da olsa ufak bir drone’un bile kazaya sebep olabileceği unutulmamalıdır.
 
İngiltere Sivil Havacılık Kurumunun yaptığı bir araştırma sonuçları; drone kullanıcılarının %60’ının güvenli uçuş kurallarını bilmediğini göstermektedir.
 
Yakında buna benzer başka uygulamalar da mutlaka çıkacaktır. Drone checkList yapılmasını sağlayan uçuş öncesi ve uçuş esnası kontrol edileceklerin olduğu uygulamalar, sosyal medya üzerinde bulunan drone kullanıcıları grup ve sayfaları daha bilinçli bir pilotaj için hizmet etmekte. Umuyoruz ki bu furya kötü sonuçlar doğuracak kazalara sebep olmaz ve herkes olayın ciddiyetinin farkında olur.
 

Drone Code

Kuralları unutmayalım. Aşağıdaki bilgi resminde de görüldüğü üzere

  • Drone görüş mesafesinde olmalı
  • Yönetmelik bilinmeli ve uyulmalı
  • İnsanlara yakın yerlerde uçuş gerçekleştirilmemeli
  • Hava ve kara yollarına yakın uçuşlar gerçekleştirilmemeli
  • Muhakkak gerekli eğitimler alınmalı, sertifika ve lisanslar edinilmeli.
  • En önemlisi olayın ciddiyeyinin farkında olunmalı.
 
drone-iha-guvenli-ucus-lisans
 

Yazar: Teknoloji24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir