Elon Musk, Supercharger ağı 2019’a kadar Avrupa’ya Yayılacak

Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Model 3’ün Avrupa’daki lansmanını desteklemek için Tesla, Supercharger ağını önemli ölçüde genişletecek.

2018 yılı henüz bitmedi, fakat Tesla zaten iyi kararlar aldı. In 26 Aralık 2018 tarihli bir tweet ile 

Yes. Supercharger coverage will extend to 100% of Europe next year. From Ireland to Kiev, from Norway to Turkey.

demişti. Önümüzdeki yıl için tüm avrupaya bu ağın yayılacağını, irlandadan kiev’e norveç’ten türkiye’ye kadar bu ağ ile araçların artık güçsüz kalmayacağını, kolayca şarj edilebileceğini belirmişti.

Belli başlı yerlerin, özellikle de Dublin dışındaki yerlerin az olmasından şikayet eden bir sürücüye bu şekilde cevap vermişti. Bu ağın büyümesinin gerekliliği sürücülerce talep edilirken konu ile ilgili olarak ;

Emre Bilgin : Radarda kim varsa, ona ateş edeceksin

diyerek Elon Musk’ın bu ağı genişletmesindeki stratejinin önemine dikkat çekti. Bir yerden bir yere seyahat edilirken aracın kesintisiz ulaşabilmesi için bu ağın kurulması gerektiği aşikar.

DÜNYA ÇAPINDA BUGÜNE KADAR 11.583 SUPERCHARGERS İSTASYONU KURULDU VE ARTIYOR

Tesla’nın Supercharger ağını, önümüzdeki aylarda Avrupa’da Model 3’ü piyasaya süreceği için genişletmesi gerekiyordu. “Uygun fiyatlı” elektrikli otomobil çok başarılı olacak ve hızlı bir şekilde doldurmanın daha fazla yoluna ihtiyac olacak (% 80 için 30/40 dakika).

Ancak Superchargers’ın sadece Tesla otomobilleriyle çalıştığı unutulmamalı. Diğer piyasa oyuncuları katılmayı kabul ederse, gelecekte bu kısıtlama kaldırılabilir ve diğer markalar da aynı ağ ile araçlarını şarj edebilir.. Geçtiğimiz Kasım ayında, Auto Express Tesla’nın Avrupa CCS şarj standardına – Model 3’teki uyumlu bir bağlantı noktası ve Model S ve Model X için bir adaptörle uyumlu olacağını açıkladı. Üçüncü taraf şarj çözümlerinin bu çerçevede geliştiği gözükmekte.

Amerikan üreticisinin resmi web sitesine göre, şu anda 11.583 terminal için (Avrupa’da 3.500’den fazla dahil) dünya çapında 1.386 Supercharger istasyonu bulunmaktadır. Avrupa ve Orta Doğu’da, Eski Kıta’da birkaç açılış planlandığını görüyoruz.

Yazar: Teknoloji24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir