Drone Kaçırma Siber Suç Unsuru Olabilecek

Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Drone Kaçırma

drone kaçırma, dronejacking suç unsuru olabilecekGüvenlik uzmanları drone kullanımındaki büyük artışın siber suçlular tarafından yeni bir “dronejack” yani drone kaçırma – çalma tehlikesine yol açması ihtimaline karşı uyarılarda bulundu. Drone yakalamanın 7 yöntemi adlı yazımıza da bakmanızı öneririz.

Intel’in McAfee Labs tarafından hazırlanan bir raporda drone kaçırma eylemlerinin siber suçlar olarak nitelendirilebieceğinden bahsediliyor. Bilgisayar korsanlarının hobi kullanıcılarının yanı sıra teslimat için kullananılar, kolluk kuvvetleri ya da fotoğrafçılar tarafından kullanılan insansız hava araçlarını hedeflemeleri bekleniyor.

Intel Güvenlikten Bruce Snell, yıllık tehdit ve risk raporunda “Drone’lar nakliyeciler, kolluk kuvvetlerin, fotoğrafçılar, çiftçiler, haber ajansları ve daha pek çok alanda önemli bir araç haline gelme yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.

 

Snell, dronejack konseptinin geçtiğimiz yıl düzenlenen bir güvenlik konferansında dile getirildiğini belirtti. Bu konferansta araştırmacılar, kötü niyetli birinin oyuncak dronunun kontrolünü nasıl kolayca alabileceği konusunda örnekler göstermişti.

“Bir çocuğun oyun için kullandığı dronunu çalmak eğlendirici görünebilir ve çok büyütülecek bir mesele de olmayabilir fakat drone kullanımındaki ciddi artışa baktığımızda bunun beraberinde potansiyel sorunlar getirmesi beklenmektedir” dedi.

Raporda birçok hobi ya da orta profesyönellikte drone’un yeterli güvenlikten yoksun olduğunu ve bunun bir bilgisayar korsanının drone’u ele geçirmesini kolaylaştırdığını belirtiliyor.

Bu rapora göre Amazon ve UPS gibi şirketlerin paket gönderiminde drone kullanması, bu drone’ların suçlular için potansiyel hedefler olması bekleniyor. Paket taşıyan bir drone’u ele geçirmek isteyen saldırgan drone trafiği olan bir yerde pusuya yatarak potansiyel hedeflerin çıkmasını bekleyebilir” deniyor.

Örnek olarak hapishane çevresinde uçan bir drone’un ele geçirilerek taşıdığı malzemenin hapishaneye düşürülerek paketin çalınması gösterildi. Ayrıca bu drone’ların uçak güzergahlarına sokularak ciddi can ve mal kayıplarına sebep olması da muhtemel.

Araştırmacılar ayrıca kolluk kuvvetlerinin gözetleme amacıyla pahalı fotoğraf makineleri barındıran drone’ların ele geçirilerek kameralarının çalınmaya çalışıldığını da belirtti. Ayrıca Intel 2017’de “deepweb” pazarlarında bu tip drone hackleyebilecek sistemlerin satılacağı konusunda öngörüde bulundu.

İstemli Ele Geçirme

drone-yakalayan-egitimli-kartallarKaçırılan ya da izinsiz uçurulan, tehlike arzedecek drone’ların ele geçirilmesi için çokca arge faaliyeti yürütülüyor. Drone’un karmaşa yaşayarak düşmesini sağlayan saldırı silahları, ağ atan sistemler, kontrolünü ele geçirecek ele geçirme sistemleri, lazer ile imha gibi çokca yöntem istemli ele geçirmede kullanılıyor.

Bazı ülkelerde drone’ları yakalayacak şekilde eğitilmiş kartal ve şahinler de görmek mümkün. Bu kuşlar drone’a saldırı gerçekleştirerek drone düşmeden güvenli bir biçimde yere indirilmesine yardımcı oluyor.

Bu teknikler ile saldırganlar tarafından ele geçirilen drone’lar facialara sebebiyet vermeden tekrar ele geçirilerek güvenlik sağlanabilecek fakat burada uçuş kontrolcüsü üreten firmalara büyük görev düşüyor.

 

Güvenli uçuş için pilot bilinci sağlansa da güvenlik açısından tüm ihtimallerin düşünülmesi bu tip saldırganları biraz olsun engelleyecektir. Drone yakalamanın 7 yöntemi adlı yazımıza da bakmanızı öneririz.

Yazar: Teknoloji24

1 thought on “Drone Kaçırma Siber Suç Unsuru Olabilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir