Drone Uçuşu SHGM Tarafından Yasakladı

Arkadaşlarınızla Paylaşın!

İstanbul’a Drone Yasağı

istanbul'da drone yasaklandıSon günlerde ülkemizde yaşanan üzücü olayların ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, güvenlik amacıyla belirli şartların dışında drone uçuşu yapılmasının yasaklandığını duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından İstanbul’da, 20.000 feet altında tüm İHA ve VFR uçuşlarının yasaklandığı duyuruldu. Bu tweet’ten sonra bir çok İHA kullanıcısından tepki geldiği gözlemlendi. Özellikle fotoğraf ve video çekimi yapan firma ve kullanıcılar, bu yasak sebebiyle işlerinin aksadığını ve yasağın ne zaman son bulacağını öğrenmek istediklerini belirten tweet’ler gönderdiler.

Yasağın ne zamana kadar devam edeceği hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış bir açıklama henüz bulunmuyor. Ülkemizde oldukça popüler olan amatör üstü sayılabilecek DJI markasının Phantom 3 ve Phantom 4 gibi cihazları rekor denemelerin haricinde 20.000 zaten çıkamıyor. Haliyle sık bulunan drone’ların mevcut uçuş kaabiliyeti yasağa takılmış oluyor. Bu durumda yasak kalkana kadar, İstanbul’da bulunan drone’ların neredeyse tamamının uçuş yapamayacağı aşikar. Bu konuda uygulanan cezaların ağır olduğunu ve bu nedenle izin verilene kadar  uçuş yapılmaması gerektiğini belirtmek isteriz.Hele ki drone kullanıcılarının güvenli uçuş hakkında pek bilgili olmamaları da bu yasağı destekler yönde. İngilterenin Güvenli Uçuş Kodu düzenlemesi haberimizi de okumanızı öneririz.

Aletli uçuş yapan yolcu uçakları, devlet araçları, ambulans uçak ve yangın söndürme uçakları bu yasağın kapsam dışında kalıyor.

SHGM İHA Yönetmeliği

Bilindiği üzere İHA pilotu, uçuşun güvenli yürütülmesinden ve uçuşla ilgili idari, mali ve teknik kuralların yerine getirilmesinden sorumludur. Ayrıca İHA pilotu, faydalı yüklerin yasal çerçevede kullanılmasından da sorumludur.Ayrıca İHA uçurabilmek için yönetmelikte lisans, ehliyet ve sigorta gibi durumlar da açıkca belirtilmektedir. Bu bağlamda kullanıcıların yönetmeliği inceleyerek “bilinçli birer pilot” olmaları gerekmektedir.

Drone Güvenli Uçuş Kodu

  • Don’t fly near airports or airfields. Hava alanlarının ya da uçuş yollarının yakınında uçmayınız.
  • Remember to stay below 120m (400ft) and at least 50m (150ft) away from people. Drone ile aranızda en az 50 metre mesafe koyun ve 120 metreden uzağa göndermeyin.
  • Observe your drone at all times. Kopteriniz her zaman görüş mesafenizde bulunsun.
  • Never fly near aircraft. Asla uçaklara yakın uçmayın, uçak güzergahına girmeyin.
  • Enjoy responsibly. Sorumluluğunuzun farkındalığıyla tadını çıkartın.

Yazar: Teknoloji24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir