Drone Yakalamanın, Kontrolü Ele Almanın 7 Yolu

Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Drone Kullanımı

Drone kullanımı dünyada gün geçtikçe hızla artmaya devam ediyor nokta. Bu yoğun kullanım bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Ele geçirilen drone’lar, yasa dışı faaliyetler için kullanılması amaçlanan insansız hava araçları, bilinçsiz pilotlar tarafından kullanılan drone’lar büyük tehlike arz etmekte. Drone Kaçırma Siber Suç Unsuru Olabilecek yazımıza da bakabilirsiniz.Drone yakalama ile ilgili yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Peki istenmeyen bu tip durumlarla karşı karşıya kalındığında ne gibi önlemler alınabilmektedir? Bir drone’u istemli şekilde ele geçirmenin 6 farklı yolundan sizlere bahsetmeye çalışacağız.

Potansiyel Tehlikeler

Çok ağır olmayan hobi amaçlı kullanılan insansız hava araçları bile aslında potansiyel ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir Örneğin bir oyuncak dahi olsa bir durumun seyir halindeki bir aracın önüne çıkarak kazaya sebebiyet vermesi muhtemeldir

Insanların üzerinde uçağın ağır bir drone’un düşmesi Can kaybına sebebiyet verebilir. Ayrıca bu ağır drone’lar herhangi bir aracın üzerine düşerek mal kaybına sebep olabilir. Bunların yanısıra kötü amaçlı kullanıcılar tarafından yasal olmayan maddelerin taşınması, daha da ötesinde Terör saldırılarına bile imkan vermesi açısından drone kullanımı üzerinde ciddi düşünülmesi gereken bir konudur. Bu konu hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelik birçok konuyu açıklasa da kötü niyetli insanların kötü amaçlı kullanımının önüne geçmek için kullanılması gereken yöntemler istemli ele geçirme ya da kontrolü düşürme olmaktadır.

Drone Yakalama – Ele Geçirme Yöntemleri

1 – Silah ile Ateş Etme

Silah ile ateş ederek drone düşürme

İzinsiz ve kötü amaçlı uçuş gerçekleştiren bir drone’u kontrollü bir biçimde yere düşürmek için ateşli silah kullanılmaktadır fakat tahmin edilir ki bu düşüşün kontrollü olması için birçok şartın sağlanmış olması gerekmektedir. Bu sebeple Bu yöntem kullanışlılık açısından genellikle pek elverişli değildir.

2 – Ağ ile Yakalama

Ağ ile Drone Yakalama

Drone yakalamak için kullanılan bir diğer yöntem de ağ ile yakalama yöntemidir.Ağ taşıyan bir drone izinsiz uçan drone’a yaklaşarak avlar. Böylelikle kötü niyetli ya da kontrolden çıkmış drone güvenli bir biçimde yere indirilebilir.

3 – Radyo Dalgaları ile Kafa Karıştırma

Bir diğer yöntem de karmaşık Radyo sinyalleri göndererek drone’u devre dışı bırakmaktır. Uçuş kontrolcüsünün kafası karışacak şekilde bir takım GPS sinyalleri gönderilerek drone’un karmaşa yaşaması sağlanır. Böylelikle drone güvenli bir biçimde yere indirilebilir.

4 – Hackleme

Bilindiği üzere drone’lar aslında uçan bilgisayarlar. Kontrol edilebilmeleri için WiFi ya da radyo frekansları kullanılmaktadır. Bu yönlendirme frekansları hacklenerek drone’un ele geçirilmesi mümkündür. Las vegas’taki DEFCON hacker konferansında David Jordan bir demo gösterim yapmıştı. Video’yu izleyebilirsiniz.

5 – Drone Avcısı Kartallar

Drone avcısı kartallar

Almanya polisi drone’ları ele geçirmek için inanılmaz bir yöntem geliştirdi. Kartallar drone’ları yakalayabilecek şekilde eğitim görüyorlar ve böylelikle izinsiz uçan kötü niyetli drone’ların avcı kartallar tarafından yakalanarak yere indirilmesi sağlanuyor. Kartallar doğal dünyalarında avlarını havada yakalamak üzere yeteneklidir. Kolay bir eğitim ve güzel bir ödülle kartallar drone avcısı olarak yetiştirilebilmektedir.

6 – Lazer ile Düşürme

Birleşik radar, geniş hava koruma sistemi, 35 mm silah ve anti-hava füzeleri  içeren bu güçlü sistem takip et, nişan al ve hedefi imha et prensibiyle çalışmaktadır. Lazerler gökyüzünü takip etmek ve drone üzerinde bulunan kamerayı bozmak için kullanılmaktadır. Çok gelişmiş bir sistem olan Rheinmetall askeri bölgelerde, kentsel bölgelerde ve birden çok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca bazı yolcu uçakları da menziline giren drone’u lazer ile düşürmektedir.

7 – Jetski ile Drone Yakalama

Jetski ile drone düşürme

Drone’u yere indirmek için bir diğer yöntem de Jetski yöntemidir. Hareketli resim bunu gayet güzel bir biçimde anlatıyor. Bakın ne güzel drone yakalama yapılıyor.

Elbette ki drone’u yere indirmek için sapan ile vurma,el ile taş atma yöntemi, levye fırlatma yöntemleri de kullanılabilir. Fakat burada önemli olan güvenli iniştir. Bu sebeple drone’un kontrolünü ele geçirerek inişi sağlamak öncelikli olarak tercih edilmesi gereken yöntemlerdendir.

Yazar: Teknoloji24

1 thought on “Drone Yakalamanın, Kontrolü Ele Almanın 7 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir